چالش برند

کاچیران یک برند قدیمی 40ساله در حوزه تولید چرخ خیاطی خانگی است که در سال‌های اخیرِ به دلیل عدم برخورداری از برنامه ارتباطی منسجم نتوانسته با نسل جدید از گروه‌های مخاطبان هدف مانند نمایندگان و مشتریان ارتباط موثر برقرار کند. از سوی دیگر مدیران عامل برند کاچیران قصد توسعه سبد محصولات و خدمات برند را داشتند و علی رغم وجود منابع و فرصت‌های موجود، در این سال‌ها تنها در حوزه تولید چرخ خیاطی خانگی فعالیت می‌کردند. به طور کلی می توان مساله برند کاچیران را اینگونه بیان کرد:

  • کاچیران چگونه می‌تواند برند خود را توسعه دهد و امکان ورود به چه حوزه‌هایی را دارد؟
  • چه هویت برندی می‌تواند متناسب با استراتژی جدید برند کاچیران باشد؟ چگونه می‌توان با حفظ دارایی‌های ارزشمند برند کاچیران هویت متمایز و ویژه‌ای برای آن طراحی کرد که تداعی‌گر مزیت‌های رقابتی برند باشد؟
  • برند با چه خط‌مشی و برنامه‌ای با مخاطبان ارتباط برقرار کند و چه پیام‌هایی برای آن‌ها داشته باشد تا بتواند کیفیت ادراک شده خود را تقویت کند و با نسل جدید ارتباط بگیرد؟

تجربه حاصله

در فاز نخست جهت تدوین ساختار معماری برند، به همراه مدیران ارشد سازمان منابع و توانمندی‌های کاچیران برای ورود به بازارهای جدید بررسی شد. سپس با تحلیل شرایط ورود کاچیران به بازارهای جدید و سنجش 6 شاخص ماتریس معماری برند، ارتباط برند مادر با هر یک از زیرمجموعه‌ها مشخص و معماری برند تدوین گردید.
در فاز پژوهش که با مطالعه گروه‌های مخاطبان شامل مدیران ارشد، نمایندگان کاچیران، فروشندگان چرخ خیاطی، خریداران و مصرف‌کنندگان نهایی صورت گرفت؛ دریافتیم فروشندگان بازار چرخ خیاطی و مصرف‌کنندگان نهایی هنگام خرید و فروش چرخ به این نکته توجه می‌کنند که آیا در صورت بروز خرابی چرخ، برند توانایی تامین قطعات و ارائه خدمات پس از فروش را دارد؟ از همین جهت تعداد بالای نمایندگی برند کاچیران، به عنوان یکی از متاشایستگی‌های برند مورد توجه قرار گرفت و برای هر مرحله از ارتباط نمایندگان با برند برنامه‌های ارتباطی ویژه‌ای طراحی شد.
برند کاچیران در استراتژی خود با شناسایی چالش‌های مصرف‌کنندگان و نمایندگان در صنعت پوشاک و دوخت جهت رفع چالش‌ها راهکارهایی ارائه می‌کند تا شرایط موجود را متحول سازد. بنابراین شعار برند اینگونه طراحی شد:
“ Kachiran, the way on evolution ”
امیدواریم برند کاچیران در جهت جاری‌سازی برنامه برندینگ خود به کمک سیستم مشاوره و منتورینگ گام‌های ارزشمندی بردارد.

راه حل‌های بصری برند

طبق استراتژی جدید، برند کاچیران قرار بود توسعه پیدا کند و نیاز بود تا با ظاهری جدید این مسیر نو بازنمایی شود. در همین راستا برای نمایش مسیر جدید، از فرم بسیار ساده شده نیم رخ چرخ خیاطی که شبیه فلش رو به جلو بود برای لوگوساین برند استفاده شد. این فرم انتزاعی به برند اجازه می دهد تا مفاهیم جدیدی را به مخاطب منتقل کند و مانند فرم‌ آیکونیک چرخ خیاطی، پیام مشخص و محدودکننده‌ای را برای کسب و کار تعیین نمی‌کند. در ادامه پس از تایید لوگوساین جدید، میبایست تا لوگوتایپ جدیدی متناسب با آن دیزاین میشد. در این بخش با همکاری رضا بختیاری فرد و مهدی ارشادی لوگوتایپ فارسی و انگلیسی برند دیزاین و ارائه شد.

پخش ویدیو