فرش ماهور Mahoor Carpet

موضوع پروژه

طراحی هویت و استراتژی برند برای خلق هویت یکپارچه برند فرش ماهور در بازار فرش

چالش

چطور در بازاری که یک طرف آن تولیدکنندگان قدیمی و بزرگ قد علم کرده‌اند و در سوی دیگر هایپرمارکت‌های فرش با پروموشن‌های گسترده، هیاهو و سروصدا به پا می‌کنند، با منابع محدود می‌توان تبدیل به یک برند شد و جایگاهی برازنده پیدا کرد؟
این چالش “فرش ماهور” در بازار فرش بود. تولیدکننده‌ای که سال‌ها در این بازار وسیع فعالیت داشت اما هویت تعریف شده‌ای برای محصولات و فروشگاه‌های خود نداشت.
چالش اصلی یافتن نقطه ای از بازار بود که با منابع و توانایی های موجود در شرکت فرش ماهور همسوئی و تطابق داشته باشد. بنابراین گرفتن جایگاه رقبای موجود در بازار هدف مناسبی نمی توانست باشد .

تجربه حاصله

طی پژوهش برند گسترده‌ای که برای این برند در آژانس برندسازی THE انجام شد، نقطه‌ای خالی از رقیبان اما هم‌راستا با منابع و توانایی‌های ماهور مشخص شد تا این برند با رعایت برنامه‌ها و استراتژی هویت برند خود، در آینده تبدیل به برندی متمایز با طرح‌های ویژه و خاص در بازاری نیش (niche) شود.
تجربه این پروژه نشان می دهد که به جای رقابت کورکورانه با رقبایی که توانایی و منابع متمایز و بیشتری دارند، باید روی خلق هویت یکپارچه و متناسب با توانایی های برند در قطعات مناسب تری از بازار تمرکز کرد. معنای موفقیت برای هر برندی باید به شکل عمیق و جداگانه تعریف شود.

تجربه حاصله

در راستای پژوهش و هویت برند در طراحی لوگوی فرش ماهور از نقوش فرش‌های ایرانی الهام گرفته شد و فرم گل لاله عباسی مبنای طراحی لوگو قرار گرفت.
در پترن برند نیز  طرح‌های موجود در نقوش فرش مدنظر قرار داده شد اما لازم بود این نقوش ساده‌سازی شوند تا برند ماهور به یک هویت بصری مدرن دست پیدا کند.
رنگ‌های پر استفاده در بافت فرش‌های ایرانی برای پالت رنگ‌های ثانویه برند فرش ماهور  انتخاب شدند تا در طراحی برخی از اقلام چاپی، وب‌سایت و … به عنوان مکمل رنگ‌های اصلی استفاده شوند.
در دیزاین عناصر بصری برند فرش ماهور و نقاط تماس اصلی مانند: فضای دیجیتال، کاتالوگ محصولات، ساختار تبلیغات، بسته‌بندی‌ها و … فرم‌های بصری و پترن آن گسترش پیدا کرده‌اند تا هویت بصری فرش ماهور هم‌راستا با استراتژی آن، یکپارچه و منسجم باشد.

پخش ویدیو