چالش برند

برند سارک، در حوزه پوشاک بانوان فعالیت خود را آغاز کرده و پیشینه‌ای نزدیک به چهل سال دارد. کمتر از یک دهه از حضور این برند در حوزه ریتیل می‌گذرد که با چالش‌های متعددی مواجه شده است. چگونگی توسعه سبد محصولات جدید آقایان و کودکان و نحوه ورود به بازار این محصولات (معماری برند)، عدم تناسب میان میزان فروش با سرمایه‌گذاری صورت گرفته در توسعه شعب و عدم آگاهی از برند نزد مخاطبان هدف از چالش‌های اصلی برند سارک در این پروژه بوده است.

تجربه حاصله

پس از انجام پژوهش کیفی بر روی گروه‌های مخاطبان هدف برند یعنی مدیران ارشد، کارکنان داخلی و کارمندان فروشگاه‌ها، مشتریان راضی و ناراضی برند و مخاطبان هدف آتی در آژانس برندسازی The، به این جمع‌بندی رسیدیم که علی‌رغم وجود تداعی مثبت نزد مشتریان، برند نزد مخاطبان هدف، همچنان ناشناخته است و از آگاهی و کیفیت ادراک شده پایینی برخوردار است. بنابراین کمپین‌های ارتباطی متناسب با هویت برند جهت ارتقا میزان آگاهی از برند، طراحی گردید و با توجه به چشم‌انداز تدوین شده برای برند سارک، در جهت ارتقا کیفیت ادراک شده مشتریان، نیاز به وجود یک ساب‌برند با سبک اسمارت کژوال که خاستگاهی غیر ایرانی داشته باشد، ضروری تلقی شد و در تدوین استراتژی برند مورد توجه قرار گرفت. برند سارک بایستی در راستای هویت طراحی شده، نقش تغییردهنده سبک پوشش و زندگی مخاطبان هدف خود را به نحو احسن ایفا کند، تا جایی که شعار این برند گواهی بر این ادعاست:

“سارک، هارمونی رنگ و سبک”

راه حل‌های بصری برند

پروژه ی دیزاین سارک با حل این چالش آغاز شد که لوگوتایپ سارک با فرمت قبلی ثابت بماند اما با استاندارد شدن، در همه نقاط تماس به صورت یکپارچه و ساختارمند دیده شود. با توجه به فراوانی نقاط تماس برند مانند تابلوی سردرها، پاکت های خرید، وب سایت و … لوگوی سارک بایستی در همه جا به یک شکل و با ظاهری یکسان دیده می شد. همچنین با تقویت رنگ ثانویه زرد، تلاش شد تا با اضافه کردن این رنگ، توجه مخاطب به ظاهر برند بیشتر شود. در دیزاین های برند نیز سعی شد تا با به کارگیری دوخط بالا و پایین لوگو، تداعی بهتری از هویت بصری برند در ذهن مخاطب شکل بگیرد

پخش ویدیو

پترن برند

برای ایجاد تصویر ذهنی قوی تر از برند سارک، نیاز بود تا با عنصر تصویری جدیدی فراتر از لوگوی برند با مخاطب ارتباط گرفته شود. سار در نام برند وجود داشت که با استراتژی برند سارک که ایجاد هارمونی در سبک پوشش برای مخاطب را برنامه ریزی کرده بود کاملا مطابقت داشت. به همین علت از پرواز سارها برای دیزاین پترن برند استفاده شد که در دیزاین اقلام برند و همچنین ویدئوها از پرواز سار و هارمونی و هماهنگی که در هنگام پرواز برای بیننده ایجاد می کنند استفاده شد.