چالش برند

ویترین‌نت، یک پلتفرم خرید و فروش آنلاین B2B است که با فعالیت در حوزه‌ فروش تجهیزات صنایع غذایی و کشاورزی شروع به کار کرده و پس از آن سایر حوزه‌های مرتبط نیز به فعالیت پلتفرم اضافه گردیده است. تغییرات عمده در مدل کسب درآمد به دفعات، عدم وجود استراتژی مشخص در حوزه فروش محصولات و عدم وجود آگاهی از برند نزد مخاطبان هدف، از چالش‌های اساسی این برند در پروژه بود.

تجربه حاصله

در فاز پژوهش برند ویترین‌نت، با گروه‌های مخاطبان شامل مدیران ارشد، کارکنان برند، تامین‌کنندگان و خریداران مصاحبه کیفی صورت گرفت و در نتایج حاصل از پژوهش، عدم رضایت تامین‌کنندگان از تغییرات زیاد در مدل کسب درآمد به وضوح دیده شد. از سوی خریداران نیز، نیاز به درج اطلاعات ریز فنی، تولید محتوای باکیفیت، سهولت کار با پلتفرم و همچنین ارائه مشاوره فروش احساس گردید. در واقع خریداران و تامین‌کنندگان نیازمند وجود قواعد و ساختارهای مناسب‌تری جهت کاهش ریسک انجام معامله بودند. با توجه به اینکه این پلتفرم با طیف مخاطبان متفاوتی (تامین‌کنندگان و خریداران) در ارتباط بود، بایستی هویت برند به گونه‌ای طراحی می‌شد که فواید مورد انتظار هر گروه به درستی ارائه گردد و بر همین اساس هویت برند ویترین نت طراحی شد. سپس در بخش تدوین استراتژی برند نیاز به وجود واحدهای کنترل کیفی، ارائه مشاوره فروش بهینه، وجود استانداردهای مناسب در حوزه‌های متفاوت و ارائه تضامین لازم در جهت تسهیل معامله بین طرفین، در دستور کار قرار گرفت.

راه حل‌های بصری برند

طراحی مجدد برای برند ویترین نت ابتدا با اصلاح لوگو و تغییر تک حروف داخل علامت شروع شد. فرمی که در لوگو بود تداعی u و n داشت که با حفظ فرم کلی لوگو به v و n که مخفف نام برند بود تغییر پیدا کرد. در ادامه نیز با اصلاح لوگوتایپ فارسی و بهینه کردن حروف آن سعی شد تا تمرکز بصری مخاطب را روی علامت بیشتر شود. با توجه به اینکه ویترین نت در فضاهای دیجیتال فعالیت گسترده تری داشت در تدوین هویت بصری این نقاط کاملا استانداردسازی شد. مواردی مانند وب سایت، شبکه های اجتماعی، آیکون های مورد نیاز برند و … همگی بصورت پیشبینی شده دیزاین و اجرا شدند.